Event Viewer je vrlo koristan alat koji dolazi sa samim Windows operativnim sistemom a služi nam za pregled raznih sistemskih i aplikacijskih logova. Drugim riječima, kada se neki korisnik ulogira na računalo, instaliramo printer, restarta nam se računalo, određeni driver se ne učita, nekakva aplikacija se sruši itd., sve se to zapiše u event vieweru i na taj način imamo uvid što se sve događa na našem računalu te možemo poduzeti korake da riješimo problem.
Pokrenite Event viewer klikom na Start > Control Panel > System and Security > Administrative Tools > Event viewer ili kliknite na Start i utipkajte eventvwr.msc.
Najzanimljiviji podatci biti će pod Windows Logs i tu provjerite izvješća za Application, Security, Setup i System. Većina tih podataka biti će klasificirana kao Information što znači da Windowsi ili aplikacije zapravo "rade svoj posao". Svi podatci su ovdje bitni, Level tj. nivo izvješća vam govori o kakvom problemu se radi, kao što smo rekli ako je Information onda ne trebate brinuti, a obratite pažnju na Warning ili Error izvješća. Možete vidjeti vrijeme i datum izvješća te Source (izvor) i Event ID koji vam je i najbitniji kako bi potražili informacije na internetu o čemu se točno radi i kako riješiti vaš problem.
Na Microsoftovom site-u potražite vaš Event ID ili na Eventid.net.
Ponavljamo, ono što vam treba je izvor greške i eventid te s tim podatcima naoružajte se strpljenjem i krenite u potragu za riješenjem problema.
Resource Monitor je samo još jedan (koristan) alat u nizu Win 7 operativnog sistema koji služi za praćenje raznih otvorenih procesa, zauzeće tj. iskorištenost procesorske snage, možemo pratiti aktivnost hard diska, mreže ili zauzeće memorije i još mnogo toga. Pokrenite ga klikom na Start te utipkajte resmon.
CPU kartica pokazuje nam otvorene procese, njihov PID (Process Identifier) te zauzeće procesorske snage.
S procesima smo se već upoznali preko programa Process Explorer tako da nam sve ovo i nije tako novo.
Ukoliko primjetite neki proces označen crvenom bojom slobodno ga ugasite, desni klik i end process, ionako je "zablokirao" tako da je sigurno ugasiti ga. Bitno je napomenuti da ne gasite procese ako niste sigurni o čemu se radi. Možete se informirati i na internetu o određenom procesu, desni klik mišem i Search Online.
Kartica Services pod CPU slična je kao i Processes samo što su to intrerni servisi samog Windows operativnog sistema. Ako vas zanima koji servisi su vezani uz određeni proces označite proces u gornjem prozoru te pod Services vidjeti ćete koji servisi se vežu uz taj određeni proces.
Na Memory kartici vidjeti ćete popis programa i procesa koji koriste vašu memoriju te pri dnu i grafički prikaz iskorištene i slobodne memorije.
Na našem računalu trenutno je u upotrebi 3GB memorije a to vam spominjemo kako bi lakše dobili uvid koliko nam treba fizičke memorije kada kupujemo novo računalo. S godinama minimalna količina memorije je rasla tako da danas usudimo se reći da je minimum 4GB no pošto su cijene prilično pale preporuka je da uzmete 8GB i 64bit Windows operativni sistem.
Spomenuti ćemo i virtualnu memoriju, tj. paging file koji po defaultu je system managed, tj. sami windowsi određuju kolika će biti veličina a to je 6GB i nalazi se na C particiji gdje su instalirani i sami Windowsi.
To ne trebate ništa dirati pa čak i da imate 8GB memorije. I tu kao i oko mnogih drugih stvari vodi se rasprava treba li totalno obrisati paging file ako korisnik već ima dovoljno fizičke memorije što bi u teoriji trebalo dovesti do bržeg rada računala. Paging file je zapravo jedna datoteka koju Windowsi koriste kao "ispomoć" pri radu s fizičkom memorijom. Zapravo u taj file Windowsi spremaju podatke koji se aktivno ne koriste a po potrebi posegnuti će za njima. To znači da što više imate instalirane memorije to manje potrebe za paging datotekom a pošto je paging file na hard disku to usporava rad računala tj. ne radi brzo poput uzimanja podataka iz fizičke instalirane memorije.
No, uklanjanje paging filea može dovesti do problema u radu s računalom i naše mišljenje je da ga ne treba uklanjati. Jedino što možete napraviti je da ga prebacite na drugi hard disk ako ih imate 2 jer to može dovesti do poboljšanja performansi, tj. do veće brzine. Obratite pažnju, ne na drugu particiju na istom hard disku nego na drugi disk ukoliko ih imate 2.
Koliko Windowsi koriste virtualnu memoriju (paging file) možete vidjeti pod karticom Memory i pratite Hard Faults/sec. Normalno je da se koristi i ne brinite kada tu vidite zapise, jedino može biti problem ako primjetite da Windowsi jako puno koriste paging file. Ili imate premalo fizičke memorije ili vam je ona oštećena u tom slučaju. Provjerite si memoriju tako da kliknite na Start i utipkajte mdsched.exe te kliknite na Restart now and check for problems. Računalo će vam se restartati i provjeriti memoriju. Dobro bi bilo dobiti i drugo mišljenje pa ako vam javi nekakve probleme testirajte memoriju i sa Memtest alatom.
Pod Disk karticom vidimo što nam koristi hard disk. Par puta nam se dogodilo da nas ljudi pitaju a zašto mi hard disk često "ruje"? Ovdje možete malo istražiti i saznati zašto iako je to najčešće zbog antivirusnog programa na vašem računalu, windowsi rade restore point, automatskog defragmentiranja hard diska koji je po defaultu uključen itd.
Isto kao i kod procesa ako vas zanima više možete kliknuti na proces ili aplikaciju desnim klikom te Search Online da malo istražite o čemu se radi. Pod Storage karticom vidite diskove koje imate, količinu totalnog i slobodnog prostora itd.
Network kartica pokazuje nam koje aplikacije i procesi koriste našu mrežu tj. internet za svoj rad.
Tu ne bi trebalo biti iznenađenja i trebali biste vidjeti svoj antivirusni program, web browser, možda kakav messanging program i slično te Windows procese.
Možete tako saznati mnoge informacije o aplikacijama i procesima koji trenutno koriste vašu mrežu i internet, koje portove koriste, koliko su podataka poslali i primili itd.
Kao što vidite Resource Monitor koristan je alat koji dolazi besplatno sa samim Windows 7 operativnim sistemom te vjerujemo kako će i vama poslužiti po potrebi.
Nema komentara:
Objavi komentar